Tasarım Optimizasyonu

İhtiyaçlar ve imkanlar dahilinde tasarımı en ideal seviyeye getirmemiz gerekmektedir. Verilen sınır koşulları şartlarında; tasarımın kullanılacağı yerdeki performansını en üst düzeye çıkartmak ve en düşük maliyetle üretmek amacıyla kullanılan yönteme optimizasyon denilmektedir.

Bütün tasarımlar, geliştirilebilir ya da uyarlanabilir olmalıdır. Tasarım varyasyonları üretim yönteminde ya da fonksiyon değişimi olmadan boyut değişimini desteklemelidir. SİMUNES farkıyla tasarımlarınızı optimize ederek tasarım sürecinizi daha verimli yapabilirsiniz.Malzeme seçimi

Her malzeme için tasarımı sınırlayacak özellikleri vardır. Bu yüzden dikkatlice seçilmelidir.

Üretim yöntemi

Malzemeye uygulanan imalat yöntemleri malzeme özelliklerini etkilemektedir. Örnek verecek olursak Döküm, plastik şekil verme, birleştirme teknikleri, talaşlı imalat, toz metalürjisi, hızlı prototipleme vb. gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ürünün mekanik davranışını etkilemektedir.

Boyutlandırma optimizasyonu

Yapısal bağlantı ve kesit şekli biliniyor ancak şekil geometrisi bilinmiyorsa uygulanabilirdir.

Topoloji optimizasyonu

Topoloji optimizasyonu kullanılarak, bir optimizasyon hedefi ve bir kısıtlama seti ile verilen problemde, malzemenin parça içerisindeki en iyi dağılımı bulunmaktadır. Optimizasyon analizi için kullanıcı tarafından maksimum gerilme/gerinim, yer değiştirme veya doğal frekans gibi bir dizi kısıtlama tanımlanabilmektedir. Ürünün performansını geliştirmek, ürünü hafifletmek, üründe geniş malzeme ile çalışmak için bu optimizasyonu yaparız. Aşağıda bazı optimizasyon seçenekleri verilmiştir.

Şekil optimizasyonu

Yapısal bağlantı biliniyorsa ancak kesit şekli bilinmiyorsa uygulanabilirdir.

Hemen Teklif Alın

SIMUNES'in gelişime açık, dinamik yapısı ve her biri alanında uzman kadrosuyla iletişime geçmek ve hizmetlerimiz hakkında teklif almak için bize ulaşın.
  • info@simunes.com
  • +90 312 400 06 84


Talebiniz başarılı şekilde alındı. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.
Üzgünüz, bir şeyler ters gitti.